Oscarsgalan 2016: Vinnarna

Se hela vinnarlistan här!

Alicia Vikander vann en Oscar inatt (gråter) OCH Leonardo DiCaprio fick sin efterlängtade statyett <3

Se alla årets Oscars-vinnare här nedanför!

BÄSTA FILM:
VINNARE: Spotlight
The Big Short
Bridge of Spies
Brooklyn
Mad Max: Fury Road
The Martian
The Revenant
Room

BÄSTA MANLIGA SKÅDESPELARE:
VINNARE: Leonardo DiCaprio, The Revenant
Bryan Cranston, Trumbo
Matt Damon, The Martian
Michael Fassbender, Steve Jobs
Eddie Redmayne, The Danish Girl

BÄSTA KVINNLIGA SKÅDESPELARE:
VINNARE: Brie Larson, Room
Cate Blanchett, Carol
Jennifer Lawrence, Joy
Charlotte Rampling, In 45 Years
Saoirse Ronan, Brooklyn

BÄSTA KVINNLIGA BIROLL:
VINNARE: Alicia Vikander, The Danish Girl
Jennifer Jason Leigh, The Hateful 8
Rooney Mara, Carol
Rachel McAdams, Spotlight
Kate Winslet, Steve Jobs

BÄSTA MANLIGA BIROLL:
VINNARE: Mark Rylance, Bridge of Spies
Christian Bale, The Big Short
Tom Hardy, The Revenant
Mark Ruffalo, Spotlight
Sylvester Stallone, Creed

BÄSTA REGI:
VINNARE: Alejandro G. Iñárritu, The Revenant
Adam McKay, The Big Short
George Miller, Mad Max: Fury Road
Lenny Abrahamson, Room
Tom McCarthy, Spotlight

BÄSTA ORIGINALSÅNG:
VINNARE: “Writing’s on the Wall” for SPECTRE (Jimmy Napes & Sam Smith)
“Earned It” for Fifty Shades of Grey (The Weeknd, Ahmad Balshe, Jason Quenneville & Stephan Moccio)
“Manta Ray” for Racing Extinction (J. Ralph & Anohni)
“Simple Song #3” for Youth (David Lang)
“Til It Happens to You” for The Hunting Ground (Diane Warren & Lady Gaga)

BÄSTA ORIGINALMANUS:
VINNARE: Spotlight (Josh Singer & Tom McCarthy)
Bridge of Spies (Matt Charman, Ethan Coen & Joel Coen)
Ex Machina (Alex Garland)
Inside Out (Pete Docter, Meg LeFauve, Josh Cooley & Ronnie del Carmen)
Straight Outta Compton (Jonathan Herman, Andrea Berloff, S. Leigh Savidge & Alan Wenkus)

BÄSTA MANUS EFTER FÖRLAGA:
VINNARE: The Big Short (Charles Randolph & Adam McKay)
Brooklyn (Nick Hornby)
Carol (Phyllis Nagy)
The Martian (Drew Goddard)
Room (Emma Donoghue)

BÄSTA ORIGINALMUSIK:
VINNARE: The Hateful 8 (Ennio Morricone)
Bridge of Spies (Thomas Newman)
Carol (Carter Burwell)
Sicario (Jóhann Jóhannsson)
Star Wars: The Force Awakens (John Williams)

BÄSTA UTLÄNDSKA FILM
VINNARE: Son of Saul (Ungarn – László Nemes)
Embrace of the Serpent (Colombia – Ciro Guerra)
Mustang (Frankrig – Deniz Gamze Ergüven)
Theeb (Jordan – Naji Abu Nowar)
Krigen / A War (Danmark – Tobias Lindholm)

BÄSTA VISUELLA EFFEKTER
VINNARE: Ex Machina (Andrew Whitehurst, Paul Norris, Mark Ardington & Sara Bennett)
Mad Max (Chris Jenkins, Gregg Rudloff & Ben Osmo)
The Martian (Richard Stammers, Anders Langlands, Chris Lawrence & Steven Warner)
The Revenant (Rich McBride, Matthew Shumway, Jason Smith & Cameron Waldbauer)
Star Wars: The Force Awakens (Roger Guyett, Patrick Tubach, Neal Scanlan & Chris Corbould)

BÄSTA FILMREDIGERING
VINNARE: Mad Max: Fury Road (Margaret Sixel)
The Big Short (Hank Corwin)
The Revenant (Stephen Mirrione)
Spotlight (Tom McArdle)
Star Wars: The Force Awakens (Maryann Brandon & Mary Jo Markey)

BÄSTA PRODUKTIONSDESIGN:
VINNARE: Mad Max: Fury Road (Colin Gibson and Lisa Thompson)
Bridge of Spies (Adam Stockhausen, Rena DeAngelo, and Bernhard Henrich)
Danish Girl (Eve Stewart and Michael Standish)
The Martian (Arthur Max and Celia Bobak)
The Revenant (Jack Fisk and Hamish Purdy)

BÄSTA FOTO
VINNARE: The Revenant (Emmanuel Lubezski)
Carol (Ed Lachman)
The Hateful 8 (Robert Richardson)
Mad Max: Fury Road (John Seale)
Sicario (Roger Deakins)

BÄSTA DOKUMENTÄR (LÅNGFILM):
VINNARE: Amy (Asif Kapadia and James Gay-Rees)
Cartel Land (Matthew Heineman & Tom Yellin)
The Look of Silence (Joshua Oppenheimer & Signe Byrge Sørensen)
What Happened, Miss Simone? (Liz Garbus, Amy Hobby & Justin Wilkes)
Winter On Fire: Ukraine’s Fight for Freedom (Evgeny Afineevsky & Den Tolmor)

BÄSTA DOKUMENTÄR (KORTFILM)
VINNARE: A Girl in the River: The Price of Forgiveness (Sharmeen Obaid-Chinoy)
Body Team 12 (David Darg & Bryn Mooser)
Chau, Beyond the Lines (Courtney Marsh & Jerry Franck)
Claude Lanzamann: Spectres of the Shoah (Adam Benzine)
Last Day of Freedom (Dee Hibbert-Jones & Nomi Talisman)

BÄSTA KOSTYMDESIGN:
VINNARE: Mad Max: Fury Road (Jenny Beavan)
Carol (Sandy Powell)
Cinderella (Sandy Powell)
The Danish Girl (Peter Delgado)
The Revenant (Jacqueline West)

BÄSTA MAKEUP & HÅR
VINNARE: Mad Max: Fury Road (Lesley Vanderwalt, Elka Wardega & Damian Martin)
The 100 Year Old Man Who Climbed Out a Window and Disappeared (Love Larson & Eva von Bahr)
The Revenant (Siân Grigg, Duncan Jarman & Robert Pandini)

BÄSTA LJUDREDIGERING
VINNARE: Mad Max: Fury Road (Mark Mangini & David White)
The Martian (Oliver Tarney)
The Revenant (Martin Hernandez & Lon Bender)
Sicario (Alan Robert Murray)
Star Wars: The Force Awakens (Matthew Wood & David Acord)

BÄSTA LJUDMIX
VINNARE: Mad Max: Fury Road (Chris Jenkins, Gregg Rudloff & Ben Osmo)
Bridge of Spies (Andy Nelson, Gary Rydstrom & Drew Kunin)
The Martian (Paul Massey, Mark Taylor & Mac Ruth)
The Revenant (Jon Taylor, Frank A. Montaño, Randy Thom & Chris Duesterdiek)
Star Wars: The Force Awakens (Andy Nelson, Christopher Scarabosio & Stuart Wilson)

BÄSTA KORTFILM
VINNARE: Stutterer (Benjamin Cleary & Serena Armitage)
Ave Maria (Basil Khalil & Eric Dupont)
Day One (Henry Hughes)
Everything Will Be Okay (Patrick Vollrath)
Shok (Jamie Donoughue)

BÄSTA ANIMERADE LÅNGFILM
VINNARE: Inside Out (Pete Docter & Jonas Rivera)
Anomalisa (Charlie Kaufman, Duke Johnson & Rosa Tran)
Boy and the World (Alê Abreu)
Shaun the Sheep Movie (Mark Burton & Richard Starzak)
When Marnie Was There (Hiromasa Yonebayashi & Yoshiaki Nishimura)

BÄSTA ANIMERADE KORTFILM
VINNARE: Bear Story (Gabriel Osorio & Pato Escala)
Prologue (Richard Williams & Imogen Sutton)
Sanjay’s Super Team (Sanjay Patel & Nicole Grindle)
We Can’t Live Without Cosmos (Konstantin Bronzit)
World of Tomorrow (Don Hertzfeldt)

Måndag, 29. Februari 2016