Efter att blivt dömd för vapenbrott 2007 ska nu rapparen Lil Wayne påbörja sitt ett år långa fängelsestraff på Rikers Island. Många frågar sig om rapparen kommer klara sig på det fruktade New York-fängelset Rikers Island som bland annat haft stora problem med väktare som använt sig av övervåld mot interner.

Men Lil Wayne får såklart lite specialbehandling medan han sitter i fängelse. Personal från NYPD berättar att han förmodligen inte på grund av vem han är och hans populäritet kommer att placeras bland de övriga fångarna. Han kanske blir inlåst separat för att sedan låta honom komma ut i friska luften tillsammans med en övervakare när han är på allmänna ytor.

Wayne kommer i sin cell kunna titta på tv och ha möjlighet att avnjuta dvd-filmer.Rapparen hade också tänkt ta med sig en ipod för att underlätta skrivandet, men det var tyvär inte tillåtet.

Om Lil Wayne sköter sig rätt kan han bli frigiven redan efter 8 månader. Kanske gör han som många innan honom släpper han en tung skiva om tiden bakom gallret när han kommer ut?

Copyright : MTV